Termín započetí a ukončení akce: březen – listopad 2013
Pedagogický dohled: Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D., MgA. Daniela Urbanová
Zadavatel: Obec Křenov, Křenov 26, 569 22, Křenov
Autor: neznámý
Sloh, datace: baroko, 1.polovina 18. století
Technika, materiál: secco malba pojená olejem na olejové izolaci (nanesené přímo na štuku, s výjimkou horních pontate, kde jsou podkladem vápenné nátěry s tenkou vrstvou vápenného pačoku)
Plocha přidělených pilastrů: 6 m2
Předchozí známé zásahy a úpravy: přemalby modrého mramorování v soklech pilastrů
Lokace památky: hřbitovní kaple sv. Isidora
v Křenově (okres Svitavy)
Klasifikace památky (rejstříkové číslo objektu v ÚSKP): KP (28066/6-3094)
Restaurované dílo: dvojice pilastrů s malovanou imitací mramoru v hlavní lodi kaple (pilastr č. 5, 6)
Stručný popis díla a stavu před restaurováním:
Po obvodu hlavní lodi kaple se nachází celkově 16 vystupujících plastických pilastrů, sdružených do 8 dvojic. Jeden pilastr se skládá ze soklové části – profilovaná patka, sokl, profilovaná římsa; a dříku s akantovou hlavicí. Povrch je opatřen polychromní povrchovou úpravou –malovanou imitací mramoru. Mramorování dříků je vytvářeno především okrovou, červenou a tmavě modrou barvou, sokly jsou opatřeny červeným mramorováním, patky a dělící římsy modrým mramorováním.
Intenzita barevné vrstvy byla celoplošně oslabena v důsledku degradace olejového pojiva (mikrokrakeláž) vlivem zvýšené vlhkosti. Barevná vrstva vykazuje v celé délce pilastrů práškovatění a nesoudržnost s podkladem (krakeláž). Nejvíce byly pilastry poškozeny ve své soklové části vlivem vzlínající vlhkosti a krystalizace vodorozpustných solí. Byla zde oslabení adheze i koheze omítkových vrstev, modré patky i plochy červeného mramorování byly poznamenány značnou ztrátou barevné vrstvy.
Další poškození: mechanické defekty (především na nejvíce frekventovaných místech – patkách a římsách pilastrů), lokálně zčernalá barvená vrstva (patrně degradace suříku), kontaminace síranem vápenatým – zákal (vlivem dlouhodobého zatékání srážkové vody a migrací síranů ze štukových prvků obsahujících sádru). Z pozdějších zásahů byla prokazatelná šedočerná přemalba na modrých patkách a spodních částech říms pilastrů (přemalba byla silně degradovaná a od originální barevné vrstvy se odlupovala ve velkých šupinách) a neodborně provedené druhotné tmely výrazně okrové barvy.
Provedený restaurátorský zásah:
Konsolidace barevné vrstvy (zpráškovatělá barevná vrstva fixována Paraloidem B-72 v xylenu, šupinující barvená vrstva zajištěna akrylátovou disperzí Dispersion K9 ve vodě).
Konsolidace omítkových vrstev (strukturální konsolidace – vápennou nanosuspenzí CaLoSil E25, hloubková konsolidace a zajištění odtržených omítkových vrstev – injektážní směsí na vápenné bázi Ledan TA1.
Celoplošné očištění od prachového depozitu, redukce povrchového zákalu.
Sejmutí šedočerné přemalby na patkách a spodních částech dělících říms pilastrů.
Vytmelení defektů v plochách dříků či soklů a chybějící tvary v profilovaných patkách a dělících římsách (uražené rožky, hrany apod.). Doplňky chybějících tvarů štuku byly provedeny vápenným tmelem, svrchní vrstva tmelu byla provedena jemným akrylátovým tmelem.
Plošná lokální retuš s respektováním míry dochovaného stavu originální malby na nových tmelech a v místech ztráty barevné vrstvy. Retuš práškovými minerálními pigmenty pojenými arabskou gumou dosahuje mírně snížené intenzity barevnosti dochované originální barevné vrstvy.