Termín započetí a ukončení akce: červenec – listopad 2013
Pedagogický dohled: Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D.
Zadavatel: NPÚ, Územní odborné pracoviště v Kroměříži
Autor: neznámý (dříve připisováno malíři N. Krausovi)
Sloh, datace: rokoko, pravděpodobně 3. čtvrtina 18. století (zřejmě po r. 1757)
Technika, materiál: secco malba, pojivem zřejmě kaseinát vápenatý, použité pigmenty odpovídají 2. polovině 18.století, metálové zlacení pokládané na mordant
Plocha části určené k samostatnému restaurování: cca 6,5 m2
Předchozí známé zásahy a úpravy: pozorovatelné jsou dva sekundární zásahy pocházející pravděpodobně z 19. a 20. století (celoplošně v oblasti soklu a jednoduchých obdélníkových šedýc hrámů; lokálně i v pozadí a stylizovaném rokokovém dekoru)
Lokace památky: Státní zámek Vizovice, Palackého náměstí č.p. 376, 76312 Vizovice
Klasifikace památky (rejstříkové číslo objektu v ÚSKP): NKP (16549/7-2120)
Restaurované dílo: nástěnné malby v místnosti M 315 na zámku Vizovice
- spodní polovina severní části západní stěny (s přesahem do stěny severní)
- prostor nad dveřním otvore
- levá boční a horní okenní špaleta
Stručný popis díla a stavu před restaurováním:
Stěny salónku jsou členěny sedmi obdélnými zrcadly, v jednotlivých zrcadlech se nachází stylizovaný rokokový dekor a dva žánrové výjevy s orientální tématikou. Rokokovým dekorem jsou zdobeny i okenní špalety a menší obdélné pole nad dveřním otvorem. Šedé rámování střídají světle zelené plochy, v nichž jsou umístěny zemitě červené výjevy akcentované metálovým zlacením. V rámci vymezeného úseku se nachází žánrový výjev zobrazující postavu muže s copánkem, který v nakročeném postoji bodá dlouhou tyčí do blíže nespecifikovaného zvířete.
Nástěnná malba byla poměrně dobře dochovaná. Vykazovala typická poškození – znečištění vrstvou prachu a sazí (jež souvisí s umístěním kachlových kamen v rohu místnosti), trhliny a dutiny v omítce, práškovatění barevné vrstvy (které vedlo především v okenních špaletách ke značným ztrátám originálu), ztráta adheze zlacení k podkladu a výskyt plísní. Zelená pozadí polí (zvláště v okenních špaletách a obdélném poli nade dveřmi) byla lokálně přemalována dvěma nevhodnými druhy zelené barvy. Místy se objevovaly okrové a hnědé přemalby rokokového dekoru a přemalby zinkovou bělobou. Současné šedé rámování zrcadel je také sekundární zásah, překrývající původní světle šedé rámování. V oblasti okenních špalet byla tato úprava problematická, protože zasahovala do dekoru a nevhodně jej vydělovala z pozadí.
Provedený restaurátorský zásah:
Prekonsolidace barevné vrstvy a ohrožených metálových fólií akrylátovou disperzí Dispersion K9.
Celoplošné očištění malby od prachových depozitů.
Odstranění přemaleb uvnitř zrcadel, v malém poli nad dveřním otvorem a odstranění mladšího šedého rámování v okenních špaletách. Ponechány byly plošnější přemalby soklu a šedé rámování mezi zrcadly.
Celoplošný postřik proti plísním dezinfekčním prostředkem (Ajatin).
Celoplošná fixáž barevné vrstvy akrylátovou disperzí Medium for Consolidation.
Zajištění a hloubková injektáž prasklin a oddělujících se částí omítkové vrstvy injektážní směsí na vápenné bázi (Vapo Injekt a Ledan TA1 v poměru 1:1).
Vytmelení prasklin a defektů omítky vápenným tmelem.
Retuše poškozené barvené vrstvy a vytmelených defektů, rekonstrukce zlacení
a chybějící modelace rokajů. Byla stanovena koncepce, jež přistoupila k nápodobivé retuši s lokálními rekonstrukcemi degradovaných částí dekoru. Retuš byla provedena minerálními pigmenty a práškovými slídami (v případě rekonstrukce zlacení) pojenými arabskou gumou, čímž byla zajištěna jejich reverzibilita.